.....

تبلیغات

3

تست نئو یکی از معتبرترین تست‌های روانشناسی در دنیاست. محققانی که این تست را به وجود آورده‌اند در طول سال‌ها، صفات مختلف شخصیتی را انتخاب و پرسشنامه‌های مفصل را بررسی نموده‌اند و درنهایت با استفاده از روش‌های پیچیده آماری به این پنج عامل بزرگ شخصیت دست پیدا کرده‌اند.

۵ عامل اصلی مورد سنجش در این تست، شامل روان‌نژندی، برون‌گرایی، اشتیاق به تجارب تازه، توافق‌پذیری و وظیفه‌شناسی هستند. ۵ عاملی که تحقیقات میان-فرهنگی ثابت کرده‌اند در بیشتر کشورهای دنیا نیز مثل اروپا، ۵ عامل بزرگ شخصیت محسوب می‌گردند.

تست نئو به لحاظ انعکاس ۵ عامل اصلی، امروزه به‌عنوان یک مدل فراگیر بر اساس تحلیل عوامل محسوب می‌شود و گستردگی کاربرد آن در ارزیابی شخصیت افراد سالم و همچنین در امور بالینی می‌تواند یکی از مناسب‌ترین ابزار ارزیابی شخصیت باشد. این آزمون که به دلیل بررسی‌های گوناگون در گروه‌های سنی و در فرهنگ‌های مختلف روی آن صورت گرفته است، می‌تواند یکی از جامع‌ترین آزمون‌ها در زمینهٔ ارزیابی شخصیت باشد، موضوع تحقیقات بسیاری طی ۱۵ سال گذشته بر روی نمونه‌های بالینی و بزرگسالان سالم بوده است. ازاین‌رو سودمندی و کارایی آن، هم در حوزه بالینی و هم در حوزه تحقیقاتی ارزیابی‌شده است.

منبع:روانکال

دانلودرایگان

درباره : روانشناسی و علوم تربیتی ,


برچسب ها : پرسشنامه رایگان , پرسشنامه شخصیتی پنج عاملیNEO ,
بازدید : 20
تاریخ : جمعه 27 تير 1399 زمان : 12:32 | نویسنده : داوودقادرزاده | لینک ثابت | نظرات ()

بایسته های تغییر سیاست های تقنینی جمعیتی جمهوری اسلامی ایران

چکیده

 

مسئله ی جمعیت یکی از موضوعات موردنظر برنامه ریزان و سیاست گذاران در هر جامعه ای است. امروزه، مقوله ی جمعیت تنها به عنوان یک موضوع مجرد مطرح نیست، بلکه این امر یک مسئله ی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی گسترده و پیچیده است که باید به همه ی جوانب آن جامع و صحیح نگریسته شود. مشکل جمعیتی ایران تنها در کاهش نرخ رشد خلاصه نمی شود بلکه توزیع نامتناسب جمعیت و تراکم بالای برخی مناطق و شهرها نیز وجود دارد. به نظر می رسد که علت اصلی کاهش نرخ رشد ایران هم ریشه در این امر دارد. از این رو در سیاست گذاری ها باید به این مطلب توجه وافر گردد. در این میان اهمیت سیاست های غیر مستقیم تقنینی ناظر به جمعیت بسیار بیشتر از سیاست های مستقیم است و هر دوی این سیاست ها باید با تمرکز بر اصل تناسب و منطقه گرایی انجام شود. در واقع با توجه به محدودیت منابع مالی دولت و لزوم اقدامات موثر برای افزایش جمعیت، قانون گذاران و سیاست گذاران می بایست به آثار قوانین و مقررات عمومی کشور توجه کنند. بدین ترتیب هم ضریب موفقیت این سیاست ها افزایش می یابد و هم علاوه بر افزایش جمعیت به توزیع موزون و متناسب آن نیز کمک می شود.

 

درباره : حقوق ,


برچسب ها : جمعیت ، سیاست های جمعیتی ، عدم تعادل جمعیتی ، نرخ رشد ، منطقه گرایی ,
بازدید : 22
تاریخ : جمعه 27 تير 1399 زمان : 12:29 | نویسنده : داوودقادرزاده | لینک ثابت | نظرات ()
.....

صفحات سایت

تعداد صفحات : 206
تبلیغات
1

جستجو

کدهای اختصاصی
بالای صفحه